امروز شاهد پیشرفت خبرنگار جوان دهلرانی در سطح کشور هستیم.امیرصادق نظری

گفتگو با مهندس فتاحی مدیر کل ورزش وجوانان استان ایلام

مدیر کل محترم ورزش و جوانان استان ایلام جناب آقای مهندس فرزاد فتاحی،یکی از دلسوزان پرتلاش این منطقه می باشد.او مدیری زحمتکش  و دلسوز است که در فضایی صمیمی میزبان خبرنگار ما بود تا به سوالات وی پاسخ دهد. متن ذیل حاصل مصاحبه آقای امیرصادق نظری خبرنگار پرتلاش کشوری با این مدیر توانمند است.

 جناب آقای فتاحی برنامه های اداره کل برای جذب نخبه های ورزشی چیست ا؟

- طبعا˝ چهره های نخبه سرشناس در هر استانی وجود دارد که برای شناسایی افراد نخبه محیط باید همکاری صورت گیرد. معمولا˝ برای جذب افراد نخبه باید به سراغ آنها رفت و اگر فضای مناسب فراهم باشد خود به خود جذب می شوند اما اگر فضا مصموم باشد و همچنین فضای اعتماد به آنها وجود نداشته باشد قطعا˝ این کار میسر نخواهد شد.ایشان افزودند: ما در روز اول ، از تمام کسانی که می توانستند به ورزش کمک کنند(در هر زمینه ای که باشد) دعوت به همکاری کردیم و همچنین فراخوان های مختلف و اتاق فکر در زمینه ی رشته های مختلف تشکیل دادیم.

در رابطه با بودجه و منابع مالی اداره کل ورزش و جوانان استان ایلام قطعا با مشکلاتی روبه رو بوده است در این رابطه چه راهکاری اندیشه اید؟

-        مشکل بودجه در سراسر کشور دست به گریبان همه شده است.اما کاری که ما در ایلام انجام داده ایم بسیار ارزشمند بوده است. شما استان ما را با دیگر استان ها مقایسه کنید، آنها هم مشکل بودجه دارند اما از سرمایه گذاری در بخش خصوصیسود می برند. درگذشته در هشت سال دفاع مقدس و بعد از آن که شروع به بازسازی کردیم رسیدن به سوددهی در بخش سرمایه گذاری طول کشید.در سال 90-89 ، ما 000/000/700/1 تومان بودجه داشتیم ، این اعتبار در سال 92-91 تقریبا به1/0 رسید، چه کار سختی داشتیم ،و هنر مدیریتی  ما  بر اساس بهره وری  از امکانات طراحی شد و تمام  امکانات را بسیج کردیم. در سال 89-88 شاید ما پنج مسابقه ی کشوری در ایلام نداشتیم اما با همین بودجه کم ما امسال 22 مسابقه کشوری در ایلام داشتیم و این یک موفقیت بزرگ است.

 

از افتخارات ورزش استان برایمان بگویید؟

- علاوه بر اعزام تیم های انتخابی استان،  ما توانستیم 60 عنوان قهرمانی را بدست آوریم. ما امروز 130 تیم به مسابقات کشوری اعزام کرده ایم. با توجه به بودجه محدود، عناوین بدست آمده آسیایی و جهانی  نسبت به سال قبل تقریبا سه برابر بوده است. ما در گذشته از طرح استعدادیابی و طرح آمایش ورزش در استان که یک کار پژوهشی است استفاده کرده ایم. ما از کمبود بودجه گلایه نمی کنیم، در راستای  سیاست های دولت حرکت می کنیم.

در  خصوص جذب اسپانسر و تأمین منابع مالی ، خارج از بودجه دولت چه اقدامتی در اداره کل صورت گرقته است؟

-  یکی از دغدغه های ما همین موضوع است.در سال 92 با همین هدف سعی کردیم  اسپانسرها را با ورزش استان آشتی دهیم، به همین منظور مسابقات پی در پی کشوری را در ایلام برگزار می کنیم. رشته های ما قابلیت سرمایه گذاری را دارند، وقتی قهرمانان ما می روند و قهرمان آسیا می شوند اسپانسرها خود به خود به سمت آنها می روند. و در سال 93  با کمک استاندار و نمایندگان محترم مجلس ، قصد داریم اسپانسرهای قوی که از ورزش کشور حمایت می کنند وارد استان ایلام کنیم . در اردیبهشت ماه مسابقات آسیایی جودو-کوراش و مسابقات بین المللی جودو در ایلام برگزار می شود که محک خوبی است برای جذب اسپانسر در استان ایلام.

مربیان ورزشی هم با مشکلاتی مواجه هستند در خصوص مشکلات آنها چه کارهایی صورت گرفته است؟

- مربیان یکی از شاخه های اصلی ورزش هستند که در موفقیت های اخیر ما نقش بسزایی ایفا کرده اند. طبیعتا˝ مربیگری به عنوان شغل آنها نیست، در این راستا با استاندار محترم جناب مهندس مروارید صحبت کردیم که بتوانیم مربیان را جذب شرکتها و ارگانهای دولتی و بخش خصوصی کنیم که انشاءالله بخشی از مشکلات آنها برطرف گردد.

با آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد و بزهکاری جوانان در سطح استان ایلام یک خطر و تهدید است، در این زمینه چه گام هایی برداشته اید؟

- بخشی از فعالیت های حوزه ی معاونت فرهنگی در همین زمینه است، چندین موضوع در حوزه ی جوانان در حال پیگیری است، وضعیت طلاق را در سال های  91-85 مورد  بررسی و تحقیق قرار داده و به مسئولان انتقال دادیم.در رابطه با وضعیت اشتغال و بیکاری جوانان طبق آمار و سند، صحبت کرده ایم ، بحث عوامل نشاط اجتماعی را به طور جدی مورد بررسی قرار داده ایم. آمار جوانان 15 تا 29 سال استان را به تفکیک شهرستان ، سن و جنس، جهت برنامه ریزی خوب و مستحکم  استخراج کرده ایم. همچنین با کمک بهزیستی استان اولین GIS خودکشی را انجام و وضعیت پدیده ی خودکشی را مورد بررسی قرار دادیم و مناطق آسیب پذیر را شناسایی کردیم .ایشان  در ادامه افزودند: یک شورای پژوهشی داریم که لیست تحقیقات و پژوهش ها را تهیه می کنند و مورد بررسی قرار می دهند. از مجموع 25 طرح پژوهشی پیشنهاد داده شده ، 6 طرح پژوهشی توسط شورای مصوب گردید، که طی  فراخوان های متعدد انجام داده ایم و اعتبارش نیز تأمین شده و شروع به کار کرده ایم.

اگر شما  در سمت خود ابقا شوید چه برنامه هایی را دنبال خواهید کرد؟

-  نسبت به افتتاح استادیوم 15هزار نفری و درخواست های مردمی اقدام خواهیم کرد و  برنامه ریزی شده است که یک تیم خوب در لیگ دسته اول داشته باشیم که مقدماتش فراهم شده است. توسعه ی ورزش قهرمانی در شهرستان ها با برگزاری مسابقات کشوری از اهداف کلی ماست. برای ارتقاء سطح علمی مربیان برنامه ریزی های خوبی تدارک دیده ایم، تلاش برای شفاف کردن بحث شغلی قهرمانان- احداث مجتمع ورزشی بانوان در ایلام که اولین مجتمع طبقاتی در سراسر  کشور است، احداث خوابگاه بزرگ ورزشکاران که زمینه میزبانی مسابقات کشوری را فراهم میکند. و در آخر یک ساختمان رفاهی در شهر مهران برای ورزشکاران و خانواده های آنها جهت زیارت عتبات عالیات افتتاح خواهیم کرد.

صحبت پایانی:

از تمامی مسئولان استان ، جناب آقای  مهندس مروارید استاندار ایلام و نمایندگان محترم مجلس که در این راه بنده و همکارانم را یاری نمودند کمال تشکر و قدردانی را دارم.

 

/ 0 نظر / 18 بازدید